Jak vybrat schodiště do interiéru?

Schodiště v interiéru musí plnit hned několik funkcí naráz. V první řadě musí plnit funkcí provozní, kdy nejčastěji spojuje jednotlivá podlaží, funkci estetickou a v některých případech dokonce slouží coby oddělení jednotlivých zón v místnosti. Skloubit všechny tyto funkce bývá mnohdy náročné a je proto zapotřebí se neunáhlit a výběr dobře promyslet.

moderní schodiště

Každodenní součást života

V první řadě je zapotřebí si uvědomit, že po schodem budeme chodit několikrát denně. Nahoru a dolu totiž budeme sbíhat s plnýma rukama, na podpatkách, s dítětem v náručí nebo po nich chodit v hlavou v oblacích a nemocní. Schodiště musí plnit i bezpečnostní funkci a k tomu nám dopomůže zábradlí na schody https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-32-zabradli. Jedná se o neopomenutelnou součást, bez které je využívání schodiště krajně nebezpečné.

Kam s nimi?

V rodinných domech je schodiště povětšinou součástí provozního celku a je chytře zakomponováno do chodby nebo předsíně, v mezonetových bytech se na schodiště vstupuje přímo z obývacího pokoje. Ve spoust případů tak schodiště spojuje společenské prostory s těmi intimnějšími, kam návštěvy většinou nezveme. S umístěním schodiště dokáže nejlépe poradit šikovný architekt, který má v projektování dlouholeté zkušenosti. Jedná se o důležitý stavební prvek, jehož špatný výběr může mít přímo katastrofální následky.

dřevěné schodiště

V posledních letech je velmi oblíbené umístění schodiště přímo do obývacího pokoje a spousta lidí volí tuto variantu, i když bydlí v rodinném domě a s přehledem by se dalo umístit i do předsíně nebo chodby. Uvědomte si, že tímto rozhodnutím se diametrálně změní pocit z obývacího pokoje, neboť bude do značné míry narušena intimita místnosti. Do značné míry bude narušena komfortní zóna obyvatel domu, případný hluk se bude volně šířit otvorem schodiště i do vyššího patra.