U dřevěných pergol záleží i na barvě samotné konstrukce


Dřevěná pergola Pergoly Trutnov může být překrásnou ozdobou každého domu, ale velice záleží na výběru lazurovacího laku dřevěné konstrukce. Můžete tím hodně získat, nebo naopak ztratit. Kombinace barev by měly být spíše kontrastní, aby vynikla jejich jedinečnost.

pergola s květinami

Barva lazury dřevěné konstrukce pergol a zahradních altánů

Vlašský ořech – typický tmavší šedohnědý odstín ořechového dřeva se výborně hodí k světlé domovní fasádě, jako je bílá, krémová, žlutá, oranžová, nebo velmi jemně laděná do šeda. Ořechový dekor se dobře vyjímá i v konstrukci přístřešků na auto a zahradních altánů, zvláště v kombinaci s krátce střiženým a svěže zeleným trávníkem. Není to barva příliš křiklavá a výrazná, ale zároveň není ani příliš tmavá, ani moc světlá.

zahradní pergola

Pinie, jasan a světlý dub – velmi podobné světle hnědé odstíny s nádechem žluté – se budou dobře vyjímat na bílé fasádě domu či garáži, která je doplněna přirozenou červeno hnědou barvou pálených střešních tašek. Jestliže uvažujete o zahradním altánu, který má stříšku vytvořenou z červeno hnědého asfaltového šindelu, je pinie skvělou volbou. Žlutavý a červenavý odstín k sobě dobře pasuje a vytváří zajímavé kontrastní spojení. Nehodí se však tam, kde se domovní fasáda posouvá do žlutých odstínů, kde by pinie, jasan i světlý dub vůbec nevynikly.

Mahagon a třešeň – chcete-li napodobit exotický vzhled dřeva, sáhněte po tomto řešení. U pergol dobře vyniknou v blízkosti domovních fasád do žluta, čistě bílých, zelených, ale nikoli do červena či do růžova. Vzhled obou dřevin je velmi výrazný a měli byste mu dát prostor i u zahradních altánů, které dobře zapadnou do zahradní zeleně. Stříška by měla být rovněž zelená, asfaltový šindel se vyrábí i v zelené barvě. Kombinace červenohnědé a zelené vytváří velmi působivé řešení u altánů šestihranného půdorysu i u přístřešků pro auto.