Top pět květin pro stinná zákoutí

Pořád přemýšlíte čím ozdobit unylý prostor v rohu pokoje, ale bojíte se využít nějakou zeleň? Pak se seznamte s pěti pokojovými rostlinami, kterým přítmí nevadí. Naopak na přímém slunci trpí. Stanou se ozdobou vaší domácnosti a ještě vám zajistí příjemné klima a rodinnou pohodu. Které květiny to jsou?

Květ toulcovky

Sleziník hvězdovitý (Asplenium nidus)

Podle svého vzhledu je také známý jako ptačí hnízdo. Jde o nenáročnou kapradinou. Vytváří krásně bohatou růžici pergamenových listů. Pozor si dejte na dodržení pravidelné zálivka. Rostlině nesvědčí, pokud zemina úplně proschne. Velmi jí prospěje rosení vodou a občasné otření prachu z listů pomocí vlhké houbičky případně jejich osprchování. Sleziník nemá rád průvan a přímé světlo. Pokud ho ale umístíte do stinného koutu, žádná újma mu nehrozí.

 

Prodara japonská (Fatsia japonica)

Velkou rostlinu prodaru neboli arálii poznáte podle velkých lesklých dlanitých listů. Podobně jako ptačí hnízdo má ráda vyšší vzdušnou vlhkost. Ocení tedy rosení listů. V létě ji můžete umístit na zahradu. Vyhovovat ji bude stanoviště, kde bude chráněna před přímými paprsky a větrem.

Obývací pokoj se zelení

Filodendron vystoupavý (Philodendron hederaceum)

Jedná se o liánu, která bude efektně vypadat šplhající po sloupku. Obdivovat na ni můžeme tmavě zelené lesklé srdčité listy. Rostlina je choulostivá na průvan a suchý vzduch. Opatrně na děti. Listy mohou na kůži vyvolat alergickou reakci a nesmí se jíst.

 

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Rostlina vhodná i pro úplné začátečníky, nebo pokud se pokojovým rostlinám příliš věnovat nechcete. Zvládne totiž i nepravidelné zalévání. Pro své bíle toulcové květy se ji také říkává toulcovka.

 

Kořenokvětka (Aspidistra elatior)

Podobně jako lopatkovec je nenáročnou rostlinou. Její tmavě zelené kopinaté listy mohou dorůstat až do délky půl metru. Co ji opravdu nesvědčí, je přemokřená zemina. Známá je také jako domácí štěstí. Pokud je pěstovaná ve skleníku, může i vykvést.