Točité schody upoutají pozornost na první pohled

Pořídit si domů schodiště, není nic neobvyklého. Je to v podstatě součást každé vícepatrové stavby, pokud se vysloveně nejedná o bezbariérový objekt s výtahy, i když i v takových domech bývají schodiště alespoň nouzová. Nejčastěji se tu shledáváme se schodišti přímými a lomenými, případně konstrukčně samonosnými. Nad takovou stavbou se málokdo pozastaví, vnímáme je jako něco samozřejmého, co tu přece bylo odjakživa, a mnohdy nás ani nenapadne, že se tímto stavebním prvkem musel někdo zabývat v projekční kanceláři, někdo musel propočítat jeho nosnost t a někdo jej také musel vyrobit a namontovat.

točité schody

Co se však vymyká běžnému chápání a smyslovému či mimosmyslovému vnímání, jsou točité schody. Málokdy se stane, že byste je přehlédli, zpravidla vaši pozornost upoutají ihned, a přehlédnete spíše Rembrandtův obraz na zdi, než tuto smělou konstrukci. Jste-li v tu chvíli návštěvníkem v cizím prostředí, v domě vašich přátel, ve výtvarné galerii, v historickém objektu (hradu či zámku), je docela pravděpodobné, že vás točité schody zlákají na alespoň krátkou procházku.

točité schodiště

Pozor na některá úskalí

Naučte se po točitých schodech správně našlapovat – některá schodiště, zejména ta velkých průměrů, zhotovená z kamene či z dřevěného masivu v památkových objektech, jsou relativně bezpečná, protože jejich zužující se schodnice nejsou tak úzké, že by vyžadovaly změnu polohy chodidla zejména při chůzi směrem dolů. Problematičtější je to však u schodišť malých, kde potřebujete šetřit místem, a kde sázíte na to, že je lze vztyčit třeba uprostřed místnosti. (Točitá schodiště jsou svým způsobem samonosná a nepotřebují toho k instalaci mnoho, obvykle jen nevelký vstupní otvor.) U malých průměrů schodišť a úzkých schodnic to bude vyžadovat velkou opatrnost a možná, že se budete muset po nich učit chodit.

Jak se stěhováním – ještě, než si necháte točité schodiště zhotovit, měli byste mít jasno, jak to bude se stěhováním větších předmětů do nebo z horní místnosti. Ty totiž skrze schodiště vůbec nemusí projít.