Proč nám vejce prospívají


Bez vajec si svůj jídelníček nedovedeme představit.Přesto se kolem nich již nadělalo spousta řečí a jeden čas jsme byli dokonce varováni, abychom to s jejich konzumací nepřeháněli. I jedno vejce denně bylo považováno za víc než dost.
syrová vejce.jpg
Dnes už se na tento zázrak přírody díváme přece jen trochu jinak:
Víme, že vejce jsou velmi výživná a zdravá. Již slovo bílek nám říká, že jsou úžasnou zásobárnou bílkovin a i když žloutek je tuk, tvoří jej vysoký podíl omega-3 nenasycených mastných kyselin, tak důležitých především pro naše srdce. Látky, obsažené ve vejcích, tukový metabolismus ovlivňují příznivě, a proto hladinu cholesterolu zlepšují. Tvrzení, že jsou plná cholesterolu, a proto je musíme omezovat, už dávno neplatí. Naopak sníme-li každý den tři vejce – nejlépe k snídani – zvýšíme si hladinu „dobrého cholesterolu“ a tuky snížíme. Také si snižujeme sklon k zánětům v našem těle a zlepšujeme funkce našeho mozku. Více však než u jakýchkoliv jiných produktů platí, že si musíme dávat pozor na jejich kvalitu.
 produkce drůbeže.jpg
Jaká vejce jsou kvalitní?
Chceme-li si být jistí, že obsahují všechny vitamíny, minerály a vzácné látky, měli bychom se vyhýbat vejcím z klecových chovů a upřednostňovat vajíčka od slepic, které mají volný výběh. Razítko na takových vejcích začíná číslem 1, ještě lepší bio chov je označen nulou a klecový chov trojkou. Stoprocentně nejlepší kvalitu nám pak zaručí naše česká vejce, neboť u levných zahraničních nikdy neznáme podmínky zvířat a čím byly krmené.
vařené vejce a chléb.jpg 
Obohacené klece?
I když Evropská unie zakázala chov v klecích už před šesti lety, stále v nich slepice musí trpět, ač prý jsou jejich klece o pár centimentrů větší. Lidem však stále více začíná záležet na produktech, která konzumují od zvířat, jenž se nemohou ani proběhnout, neví, co je slunce a čerstvá tráva. V některých zemích se již klecová vejce neprodávají. Jak se zachováme u nás?