Podzim na zahrádce

Podzim na zahrádce

Listy na stromech se barví do všech možných odstínů, čímž nám připomínají, že se nezadržitelně blíží zima. Na zahradě dozrávají poslední plody ovoce a zeleniny, je proto nejvyšší čas vše sklidit a dobře uskladnit, případně jinak vhodně zpracovat. Z ovoce jsou nejčastějšími plody jablka a hrušky. Ze zeleniny se ke skladování nejlépe hodí hlavně kedlubny, mrkev, cibule, brambory, petržel nebo kapusta. Víte, jak jednotlivé druhy správně skladovat, případně jaké dobroty z nich vyrobit?

ovoce

Ovoce

Jablka a hrušky obsahují například vitamín C i další tělu prospěšné látky. Plody by měly být dozrálé a utržené ze stromu. Spadané ovoce není vhodné ke skladování, neboť naražený nebo jakkoli jinak poškozený plod se začne brzy kazit. Pro skladování je nejlepší sklep, který je pravidelně větraný, a nikdy v něm teploty nespadnou pod bod mrazu. Ideální teplota by měla být asi 6°C. Takto uskladněné plody by měly vydržet krásně sladké a šťavnaté minimálně do Vánoc. Z plodů si pak kdykoli můžete připravit lahodný dezert nebo i nějakou specialitu. Už jste zkoušeli třeba hruškové chutney? Můžete do něj přidat třeba rozinky nebo zázvor. Velmi dobře se hodí k masům a sýrům.

zelenina

Zelenina

Pro uskladnění zeleniny platí víceméně stejné požadavky na sklep jako u ovoce. Tedy dobře větraný, s teplotou okolo 6°C, nesmí v něm nikdy mrznout. A zde je několik tipů pro skladování zeleniny. Cibuli a česnek je potřeba nechat tzv. zatáhnout, tedy počkat, až jim uschne nať. Poté se odřežou kořeny, nať ponecháme a spleteme do copánků. U kedlubnů určitě odstraníme listy. Kořen můžeme ponechat, nebo jej také odstraníme. U kořenové zeleniny odstraníme listy nebo nať, ale srdíčko ponecháme. U celeru určitě zakrátíme kořeny. Zeminu, která na kořenech zůstala, zatím nebudeme odstraňovat. Lepší je počkat na její zaschnutí.