Podnikající řemeslník

Jak se říká, řemeslo má zlaté dno, nebo alespoň mělo. Bohužel v posledních letech se stále méně mladých zajímá o učební obory, které byly dříve určeny těm, kterým učení zrovna moc nešlo, ale za to měli šikovné ruce. A tak někdy sehnat instalatéra, elektrikáře nebo šikovného truhláře může být nadlidským úkolem. Situaci navíc komplikuje to, že ti, kteří se zabývají některým z řemesel, musí být i dobrými obchodníky. Prostě řemeslník to v dnešní době nemá v žádném případě jednoduché. Navíc ani tzv. neoblíbené papírování, tedy daně, odvody na sociální a zdravotní pojištění a další věci, jsou pro ně zátěží.
instalatér v kuchyni

Jak to vidí obchodník a řemeslník

Orientovat se v nabídce materiálu, vyhnout se těm, kteří nabízí zbytečně předražený, bohužel to se pak promítne do konečné ceny pro zákazníka a toho předběžná kalkulace může odradit a bude hledat někoho levnější. Stanovit si cenu za práci také nemusí být zrovna jednoduché. Vydělat si musí, ale zase to nesmí přehnat, tedy zlatá střední cesta. Dostatek času na jednoho zákazníka, tedy nemít několik zakázek na jednou na úkor toho, že pak nebude stíhat.

Náš zákazník, náš pán

Ne vždy je možné vyhovět všemu, někdy to chce dost trpělivosti, proč něco nejde podle představ nebo je třeba použít jiný materiál, než který si zadavatel představoval, chce to tedy umět i takticky vyjednávat a být trpělivý.
pletení košů

Co vyžaduje zákazník

Samozřejmě je podstatná cena, kvalita materiálu a perfektně odvedená práce. A samozřejmě jde taky o rychlost, kdo by stál o řemeslníka, který se ukáže na dvě hodiny a práci budete mít rozdělanou několik měsíců. Najít toho kvalitního tak může být velikým problémem. Dobré je, mít reference od někoho ze svých známých. Dobře odvedená práce je i samotnou vizitkou a dobrý obchodník by to vědět měl. A zákazník by měl mít možnost se o tom přesvědčit na vlastní oči.

.