V posledních letech se název rostlina maca peruánská skloňuje snad ve všech článcích o těch nejzdravějších a nejpřínosnějších přírodních suplementech. Ano, tato jihoamerická rostlina je fenoménem, který je hojně zařazován do zdravých jídelníčků. Maca má totiž pozitivní účinky na celé tělo, dokáže si poradit s hormonálními nerovnováhami a dopomoci k lepší imunitě.
Domovinou jsou náhorní plošiny Peru
Původním domovem macy peruánská je, jak nám již druhové jméno napovídá, Peru, konkrétně náhorní jihoamerické plošiny. Roste v poměrně vysokých výškách, je tedy potřeba, aby odolávala chladu, větru a dalším nepříznivým podmínkám, které si pro ni vnější prostředí připravilo. I to je důvodem, proč má tato rostlina tak velký kořen ve tvaru bulvy, který je nabitý všemi možnými zásobními a výživnými látkami. Sacharidy, proteiny, zdravé nenasycené tuky, vitamíny, minerální prvky, a mnoho dalšího – kořen je zkrátka koncentrovaným místem všech důležitých živin.
Co se týče použití, je jen na vás, jak budete prášek konzumovat. Někteří si jej ráno zamíchají jen tak s vodou, někteří si jej přimíchají do své ranní ovesné kaše. Je to jen na vás, jakou cestou do sebe živiny dostanete, zkuste se však jen vyvarovat tepelné úpravě či teplým nápojům.
Účinky na hormonální systém
Maca peruánská účinky jsou velice všestranné. Nejvíce však maca působí právě na endokrinní systém a hormony jako takové. Pokud tedy trpíte na nějaké hormonální dysbalance, procházíte menopauzou, trápí vás nepravidelná menstruace nebo cokoliv jiného, co se týká hormonů, neváhejte tento prášek zařadit do svého jídelníčku. Zajímavostí přitom je, že samotná rostlina žádné hormony jako takové neobsahuje. I přesto dokáže jistými mechanismy zasáhnout do endokrinního a hormonálního systému a pozitivně jej ovlivnit.
- Léčba mužské impotence
- Nepravidelné menstruace
- Nepředvídatelná menopauza
- Chronická únava
- Nízká aktivita imunitního systému
- Deprese, úzkosti, anemie
- Neplodnost, sexuální poruchy