Co s vlastím bydlením?

Hypotéka – teď nebo jindy? A co když třeba nikdy?

V dnešní době si nemůže každý dovolit svůj vlastní dům nebo byt, i když většina lidí by i ho nejspíš přála. Bohužel došlo k razantnímu navýšení úrokových sazeb, v důsledku čehož vyletěly splátky hypotéky strmě vzhůru. Vždycky je lepší bydlet bez dluhů, jenže společnost je dlouhodobě nastavená právě na život s dluhy za bydlení. S cenami za živobytí nedokáže naspořit několik milionů korun za život takřka nikdo, kdo má průměrné příjmy.

Chtěli jste investovat do vlastního, ale současná situace vás donutila dosavadní plány přehodnotit? Nejste jeden. Pokud navíc bydlíte v nájmu a měsíčně platíte několik tisíc korun, spoření na vlastní bydlení je takřka nemožné. Co s tím? Pokud se nechcete vzdát snu o vlastním bydlení, budete muset patrně mít 3 práce, počkat, až se situace uklidní, a nebo vyhrát ve Sportce.

Dnešní doba vlastnímu bydlení opravdu nepřeje. Je hezké mít co předat dětem, a ulehčit jim tak i start do života. Jenže za jakou cenu? Je dobré se stresovat, aby člověk mohl splácet vysoké splátky? Je vp pořádku platit nájem bohatším lidem? každý z nás si musí zodpovědět několik otázek, a potom se rozhodnout.

moderní novostavba

Mám děti? Chci jim něco přenechat?
Chci platit za bydlení někomu cizímu, a díky tomu mu rozšiřovat jeho majetek?
Jsem ochotný mít i více prací či brigád?
Risknu to, a počkám, jak se situace vyvine?
Dokážu našetřit několik stovek tisíc?
Dokážu se vzdát nového auta a dovolených?
Chci rodinu?

klasický moderní dům

Člověk by až skoro řekl, že stát se všemožně snaží, aby lidé děti neměli, protože to je velmi nákladná položka v rozpočtu. Podpora rodin je tu téměř na nule, ceny všeho neustále rostou, a dostupnost bydlení je tragická. Současná situace není snadná, a nikdo nedokáže s jistotou říct, jak se vyvine, a jak na tom budou hypotéky a realitní trh za měsíc, natož za rok. Ujasněte si priority, ale nikdy nejezděte na doraz.