Čím je způsobena letošní ztráta dopravců

Již dnes je jasné, že se letošní rok ponese ve znamení velkých ztrát pro podnikatele ve všech odvětvích. Některá budou postižena více, jiná méně, avšak všechny utrpí určité ztráty. Čím je však například letošní ztráta dopravců Shipvio.com způsobena?

Na vině je samozřejmě epidemie koronaviru, avšak ta je pouze spouštěčem, nikoliv hlavním důvodem. Virus neuzavřel nádraží a ani nedonutil společnosti vypravovat méně automobilů. To platí jak v dopravě osob, tak surovin a zboží.

kamion5

Není pochyb o tom, že nejvíce utrpěla ta mezistátní. Důvodem jsou samozřejmě uzavřené hranice většiny států a povinné kontroly. Kvůli nim bylo přepravováno podstatně méně zboží a především osob. Vzhledem k tomu, že nikdo necestoval, nebyly vypravovány vlaky ani autobusy. A pokud už vypraveny byly, pak zůstaly poloprázdné.

Asi nebudeme rozporovat fakt, že to pro přepravní společnosti znamenalo méně peněz za lístky a tím i menší celkový příjem, zatímco však řidiči i jiní pracovníci chtěli dostat obvyklou mzdu podle své pracovní smlouvy.

kamion6

Zapomínat nesmíme ani na další výdaje s tím spojené, jako je placení daně a povinného ručení na automobily či jiná vozidla, bez ohledu na to, zda jezdí či jen stojí nevyužitá v garáži nebo depu, případně dalších pojištění.

To vše vytváří problém, který je jen těžko řešitelný a pro zvláště menší firmy až likvidační. Jistě, lze požádat o finanční pomoc od vlády. Koneckonců má hned několik programů na pomoc právě živnostníkům. Avšak nemáte jistotu, že vaše žádost bude schválena a že peníze skutečně dostanete. Navíc, i když všechno vyjde, přeci jen to není plná náhrada za ušlý zisk.

Proto není divu, že tolik firem zkrachovalo, a mnoho dalších je na cestě ke stejnému výsledku. Epidemie zkrátka zamotala životy prakticky každému z nás. Neměli bychom se však vzdávat tak snadno. Koneckonců, i ona jednou skončí.