Yosemitský národní park


Je jedním z nejkrásnějších národních parků Severní Ameriky. Nachází se ve státě Kalifornia a jeho rozloha činí téměř 3 100 km2. Tvoří součást hor Sierry Nevady. Yosemitský národní park je z velké části tvořen obrovskými žulovými skalami. Je proto velmi oblíbenou a vyhledávanou destinací horolezců. Mezi nejznámější vrcholky hor patří El Capitan (jeden z největších monolitů světa), Sentinel Rock, nebo třeba Half Dome. Je to vskutku skvostná podívaná pro milovníky přírody. Mimo zmíněné skály zde najdete i řadu nádherných vodopádů.
yosemitský národní park a vodopád
Zároveň zde najdeme i nejvyšší vodopád USA – Yosemite Falls, který pokud chcete vidět v celé své kráse musíte přijet mimo období léta, kdy je téměř úplně vyschlý. Nicméně za nejkrásnější vodopády jsou zde považovány Nevada a Vernal.  Součástí národního parku je i několik vyhlídek, ze kterých si můžete vychutnat pohled na celou yosemitskou krásu přírody. Mezi nejoblíbenější vyhlídková místa patří Valley View, nebo třeba Glacier point.

Nicméně nejoblíbenějším místem národního parku je Yosemite Valley. V tomto údolí uvidíte všechny téměř všechny zmíněné skalnaté obry – El Capitan, Half Dome, nebo třeba vodopád Yosemite Falls.
yosemitský národní park v létě

Fauna a flóra národního parku

Národní park zahrnuje několik stovek vzácných druhů rostlin. Dále se zde nachází velké množství sekvojových lesů, což jsou jedny z největších stromů světa. Můžeme se tu setkat i s nejrůznějšími živočichy jako jsou medvědi, pumy, rysy a hojně zastoupenými dravými ptáky.
yosemitský národní park

Cestování do národního parku

Většina turistů se rozhodne dopravit se do parku samo. Nejlepší volbou je tedy automobil. Pokud se rozhodnete pro jiný druh cestování, běžně se do parku dostanete výjezdovými autobusy, nebo vlakem.

Yosemitský národní park byl v druhé polovině 20.století zařazen na listinu památek UNESCO. Ročně jej navštíví okolo 3,5 – 4 milionů turistů.