Úklid s batoletem, je to vůbec možné?

S malým miminkem jste toho moc doma nenaklidila, protože jste byla neustále unavená z péče a nočního vstávání? Teď už by to šlo, ale vaše dítě prostě uklizenou domácnost sabotuje a dává věcem řekněme „větší rozlet“. Podle batolete neuklízíte vůbec dobře a věci mají být přeci poházené uprostřed obýváku, aby je mělo stále po ruce, spodní šuplíky v kuchyni jsou neustále vyházené, protože budoucí kuchaři a kuchařky prostě studují, jaké pomůcky budou jednou potřebovat.
rozházené kostky lega
Nezoufejte a zkuste pár triků, třeba vám některý pomůže k většímu klidu a zároveň menšímu chaosu v domácnosti. Jdeme na to!
·         Nemějte vysoké cíle –  Jednou jste si pořídila dítě, tak se smiřte s tím, že pár let to u vás doma nebudete vypadat jako v pětihvězdičkovém hotelu. Dítě je tvor zvědavý a má přirozenou touhu objevovat, někdy prostě didaktická hračka nestačí a musí vám vyházet šatník nebo vyhrabat všechny pokličky a použít je místo bubínků. Někdy je to na zbláznění, ale občas se vykašlete na sen o dokonalé domácnosti a raději si s ním zabubnujte.
rozházené kostky lega
·         Dávat věci do vyšších šuplíků – Tahle rada funguje do určitého věku, kdy batole nedosáhne všude nebo pouze leze, časem byste museli mít všechny skřínky na stropě, což pochopitelně nejde. Ale chvíli to funguje, hlavně v období, kdy dítě vše strká do pusy. Samozřejmě co se týče bezpečnosti, nože, chemické prostředky a jiné děťátku nebezpečné děti musí být umístěny mimo jeho dosah.
·         Zapojte dítě do úklidu – Úklid se trochu protáhne a nebude asi úplně dokonalý, ale dává batoleti pocit důležitosti a zodpovědnosti. Začněte třeba u úklidu hraček v pokoji. S většími dětmi můžete zkusit utírat prach luxovat či vyklízet myčku. V hračkářstvích najdete i napodobeniny úklidových potřeb, které je jistě zabaví.
·         Na řeči ostatních se vykašlete – Na řeči bezdětných kamarádek nebo rýpavých příbuzných se vykašlete, oni doma malého ďáblíčka, který neustále chce vaši pozornost, navíc je tím správným zdrojem nepořádku nemají. A hlavně, když se jim to nelíbí, ať k vám nechodí. Oni si příště připomínky odpustí.
·         Uklízejte večer, když spí – Některé maminky upřednostňují večerní úklid, když naše zlatíčko spí v postýlce. Je to možnost, ale samozřejmě nemůžete třeba luxovat kvůli hluku. Navíc také musíte odpočívat. Tuto možnost využívejte spíš výjimečně.
·         Naleštěná zrcadla nejsou vše – A to je rada nakonec, pokud doma nemáte nepořádek jako takový, prostě jen rozházené hračky a jiné věci, tak si z toho nic nedělejte a užívejte si, dokud je dítě malé a hrajte si s ním. Problém nastává, když máte špinavou kuchyň, podlahu, koupelnu a základní věci, které se opravdu v rámci možností zvládnout dají.