Nejčastější sexuální problémy

Za problém v oblasti sexuality lze považovat vlastně jakoukoliv situaci, při níž se osoba z nějakého důvodu nepodílí na svém sexuálním životě tak, jak by chtěla. Může jí chybět zájem o sex, uspokojení, erekce či orgasmus. Níže najdete několik nejčastějších dysfunkcí.

Nedostatek apetence (či její ztráta) znamená nedostatek chuti na sex a nastává u žen ve vysokém stupni těhotenství, porodem či kojením, u mužů zase s nádorem hypofýzy či pocitem frustrace či studu z oblasti předchozího selhání v sexu. Vyřešit se dá pomocí pozitivního myšlení, příjemným zážitkem a pravidelnou sexuální aktivitou.

pair-3798371_1280

Frigidita neboli nízká vzrušivost souvisící s emocemi – ženy se v průběhu aktu nedokážou soustředit, tedy ani vzrušit. Řešení tohoto problému není úplně jednoduché, zatím neexistuje účinné afrodiziakum.

Sexuální averze značí odpor k pohlavní aktivitě a to buď jen k určitým dotekům, nebo i samotnému aktu vůbec. Problém je často způsoben traumatem z oblasti sexuality v období dětství či dospívání.

Bolest při sexu bývá u žen často způsobena s nedostatečnou vlhkostí vaginy či se záněty a mykózami. První příčinu řeší prodloužená předehra nebo lubrikanty na olejové či vodní bázi, druhá příčina je složitější, léčba tedy probíhá pod dohledem gynekologa.

people-2568359_1280

Předčasná ejakulace provází většinou mladé a nezkušené muže, nastat ale může i v pozdějším věku. Za předčasnou ejakulaci lze považovat každý pohlavní styk, u nějž dojde k ejakulaci do dvou minut. Řešením pak bývá oddálení ejakulace, k čemuž slouží mnohé účinné látky či znecitlivující masti a také speciální cviky s penisem. Veškerá tato léčba by ale měla probíhat pod dohledem lékaře.

Poruchy erekce nastávají, pokud je každý třetí pokus o pohlavní styk neúspěšný. Příčin je velká spousta, pravdou ale zůstává, že dnes je toto velmi dobře léčitelné, nejhorší tedy bývá si tento problém přiznat.

Nemožnost dosáhnout orgasmu je častým problémem zejména žen. Řešením bývá nutnost poznat své tělo a jeho reakce na určité podněty, s čímž pomůže autoerotika neboli masturbace. Příčinou ale můžou být také problémy spojené s myšlením dané osoby – se studem, strachem či úzkostmi.