Jak sledovat vlaky?

Jestli se dá o vlacích něco tvrdit, pak je to zdánlivá skutečnost, že jsou tyto ve své podstatě neuhlídatelné. Vždyť si to jenom vezměte: je jich v naší zemi a po celém světě neskutečné množství a navíc ještě jezdí sem a tam a jsou co chvíli někde jinde. A jak něco podobného uhlídat, že?jedoucí vlak
Ovšem věřte, že ono se to uhlídat nejen dá, ale přímo musí.
Protože takové vlaky třeba jezdí po kolejích a tu http://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/s-turisticke-trasy/region-ceskolipsko/ díž se nemohou jen tak lehce vyhnout. Jakmile se potkají dva protijedoucí na téže koleji, nemohou strojvedoucí na znak úcty smeknout klobouk a jeden druhému ustoupit. V nejlepším stihnou alespoň zastavit, ale nejednou to skončí i srážkou s možná i katastrofálními následky.
A i když to nedojde až tak daleko, mohla by absence kontroly vést k problémům. Třeba proto, že se musí v zájmu cestujících či majitelů dopravovaných nákladů dodržovat jízdní řády, a nebýt kontroly, kdo ví, kdy by na zastávku přijel očekávaný vlak a kdy by tento následně dorazil do cíle, odkud ho čeká další pouť jinam.
A to už ani nemluvím o tom, co by se během takové nekontrolované jízdy mohlo dít dejme tomu s nákladem nebo s pohonnými hmotami. Všechno má svou cenu a nehlídaní zaměstnanci by si velice pravděpodobně přihrávali nějaké ty malé domů, jak u nás libozvučně říkáváme krádežím.obrázek kolejí
Aby k tomu nedocházelo, vznikla možnost sledování železničních vozidel RMC systém. A právě tento systém dnes často umožňuje mít sledované vlaky pod nepřetržitou kontrolou.
Tento systém sleduje jednotlivé lokomotivy, ale klidně i více vlaků na jedné mapě současně. Dále umožňuje identifikovat jejich obsluhu, sledovat důležité parametry a mít nastavené alarmy pro případ překročení některých limitních hodnot, umí zjistit, co se děje s pohonnými hmotami, trasovat podle historie, vykazovat trasy a práci. Ví všechno v reálném čase a informuje ty, kdo mají v popisu práce to hlídat.
A díky tomu je železnice bezpečnější. A také ekonomicky výhodnější. A o to tu přece jde.