Čachtice a Alžběta Báthory

Čachtice je obec na Slovensku a leží asi přibližně 6 km od Nového Města nad Váhom. První zmínka o Čachticích pochází z roku 1248. Obec totiž dříve patřila panství Čachtického hradu. Hlavním turistickým cílem je hrad Čachtice, dále taky kostel svatého Ladislava a nově taky Čachtické podzemí.

čachtický hrad

Čachtický hrad

Je zřícenina hradu na Slovensku a leží kousek od stejnojmenné obce Čachtice. Tento hrad byl postaven ve 13. století a měl sloužit jako strážní hrad, který měl chránit západní hranici Uherska. Hrad brzy na to poškodil český král Přemysl Otakar II. Hrad je známý díky Alžbětě Báthory, nebo také nazývané „Čachtická paní“, ta se nejvíce do paměti lidí zaryla tím, že se údajně koupala v krvi dívek, aby byla pořád krásná. K hradu se dá údajně dojet až na malé přírodní parkoviště, které je vzdálené 500 m od hradu. Hrad je vzdálený přibližně 3 km od obce Čachtice a dojedete k němu po úzké asfaltové uličce. Hrad je volně přístupný a dozvíte se na něm spoustu zajímavých pravd o Čachtické paní.
zřícenina hradu

Čachtická paní

Toto jméno na hrad láká spoustu turistů, ale toto jméno není až tak správné. Její správné jméno je Alžběta Báthory – Nádasny. Vlastnila 32 hradů po světě a v Čachticích strávila jen pár chvil svého života. Jelikož svým způsobem, když žila v Čachticích, netrávila svůj život na hradě, jelikož tam byla zima a pobývala více na zámku pod hradem. Od zámku vede podzemí, kde Báthory páchala své hrozné činy. Vraždila mladé dívky, mučila je a prováděla zvrhlé sexuální praktiky. Právě když František Nádasny zemřel, Alžběta Báthory se rozhodla usadit na hradě v Čachticích. Zde jí patřil hrad, zámek a ještě okolo 17 vesnic v okolí. Báthory už pocházela ze zvláštní rodiny, měli sklony k násilí a tyto její násilnické sklony se v ní prohlubovaly, protože se velice nudila. Z nudy ve svém podzemí v Čachticích propichovala lidi jehlicemi, pálila ohněm nebo do genitálií vkládala žhavé železo. Za necelých 25 let zabila 600 dívek. K těmto hrozným činům jí pomáhali její služebníci. Až v roce 1610 s pomocí Juraje Thurza byla usvědčena a uvězněná ve věži Čachtického hradu, kde strávila zbytek svého života. Když v roce 1614 umřela, bylo její tělo pár dní vystaveno v kapli a pak tajně převezeno do kostela. Do teď se neví, kde jsou její ostatky. Také je známe, že jak se o ní povídá, že se koupala v krvi svých obětí, že to jen výmysl.

Se spisovatelem Andrejem Štiavnickým se můžete potkat na hradě a dozvědět se spoustu zajímavých informací o Báthory. Dále, za podívanou stojí Čachtické podzemí, kde nejvíce Báthory prováděla své činy a kde vám nejvíce začne běhat mráz po zádech. Zde stojí i tzv. železná paní, do které měla své oběti dávat a tím je propichovat. Podle některých lidí, tuto paní použila jen jednou, jelikož jí nebavilo se jen dívat a bylo to pro ní svým způsobem nudné.