Jak vybírat chodítko pro dítě a jaké požadavky by mělo splňovat

Chodítko pro dítě může být skvělou pomůckou v době, kdy se malé dítko učí chodit a poprvé postavit na nohy. Chodítko ale musí splňovat přísné požadavky.

Jak vybírat chodítko pro dítě a jaké požadavky by mělo splňovat

Doba, kdy se malé dítě postaví poprvé na vlastní nohy a začne dělat opatrně své první krůčky, patří k těm nejkrásnějším. Dítě i rodiče jsou pyšní na pokroky, které jsou každým dnem viditelnější. Dítěti v tomto období může pomoci chodítko, jak jej ale správně vybírat? Zaměřit se musíte na řadu věcí a nejen design a materiál jsou důležité. Co všechno je dobré vzít ještě v úvahu?

pexels-photo-191034

Aktivní nebo pasivní – které je vhodnější?

Chodítka pro děti se dělí do dvou základních kategorií. Jde o chodítka aktivní nebo pasivní. Aktivním chodítkem je myšleno to, které dítě před sebou tlačí, podobně jako my tlačíme nákupní vozík v obchodech, musí už tedy umět stát na nohou a chodítko mu umožňuje bezpečně dělat první kroky. Obrovskou výhodou je to, že dítě je ve své přirozené poloze, tedy stojí a tím není ohrožen jeho vývoj. Oproti tomu pasivní chodítka, tedy ty do kterých je dítě posazeno a nohama se pouze odráží, jsou poměrně hojně kritizována za to, že dítě v nich nepřirozeně sedí a tím se může poškodit vývoj kyčlí u těch nejmenších. Nespornou výhodou pasivních chodítek je ovšem to, že dítě ještě nemusí umět stát a už se může samo pohybovat bezpečně po bytě. V tomto ohledu si na čas oddechne i maminka.

Pokud je pasivní chodítko správně používáno, je vyrobeno z kvalitního materiálu a není v něm dítě příliš dlouho, nemůže vývoji dítěte nijak uškodit ani ho narušit. Pravdou ale je, že s aktivním chodítkem si dítě užije mnohem více zábavy a může s ním chodit klidně celý den. V pasivních chodítku by dítě mělo být pouze minimální dobu. Pasivní chodítka se mohou u dětí začít používat již v půl roce, zatímco ty aktivní jsou určeny starším dětem od jednoho roku výše.

pexels-photo-789786

Co sledovat

Pokud se rozhodnete dítěti chodítko pořídit, určitě neuděláte chybu a usnadníte mu celou cestu prvních krůčků. Děti jsou v tomto období totiž dost nejisté, učení některým dětem může trvat déle a s chodítkem získá dítě jakousi jistotu. Snadněji se tak může rozchodit, což platí u aktivních chodítek více. Dobré je sledovat materiál, ze kterého je chodítko vyrobeno, odolný a zdravotně nezávadný plast nebo dřevo jsou nejčastěji využívanými materiály. Samozřejmostí jsou i oblé hrany nebo jiné bezpečnostní prvky a spousta chodítek má i vestavěné panely s hracími prvky.

Dítě si tak chodítko zamiluje na první pohled, a i když si bude chtít odpočinout, skvěle si s ním vyhraje. Díky chodítku získá dítě tolik potřebnou jistotu a naučí se chodit snadněji. Rozhodně se tedy není čeho bát.